"Udržuj pořádek v náčiní a nepořádek v materiálech. Uklízení je tu pro chvíle, kdy jsem zablokovaný či zaseknutý. Uklízení ateliéru je forma produktivní prokrastinace. Vyhýbáme se tak práci jinou prací. Na uklízení je nejlepší to, že zaměstná ruce uvolní mysl, takže se buď a) odblokuji a vyřeším další problém, nebo b) přijdu v tom nepořádku na něco, co vede k další práci. Nejlepším úklidem dílny je objevování. Jak se probírám těmi věcmi, znovu nacházím použitelný materiál. Uklízím ani ne tak proto, abych měl kolem sebe čisto, ale abych přišel do kontaktu s věcmi, na které jsem zapomněl a které teď můžu použít.
Čas strávený u šicího stroje je více než relax, to už taky asi víte. Pokud se ale nebudete o stroj řádně starat, může vás pěkně potrápit...
Nemáte šicí stroj a myslíte si, že nemáte čas? Já Vás tady chci přesvědčit, že ušít polštářek celý ručně jde i za jeden den!
Obvykle polštářky nejprve sešiju na šicím stroji a ve většině případů už teď prošívám jen ručně Perlovkou.
Tip: Perlovka je bavlněná vyšívací příze vyráběná v Niťárně Česká Třebová. Různé barevné odstíny koupíte v každé galanterii. Kus této bavlnky, velký tak akorát na prošití vašeho polštářku je součástí i šitíčka, které dostanete v sadě - komplet.
Ale zpátky k ručnímu šití. Kvůli Vám jsem se rozhodla ušít si jeden polštářek úplně celý i ručně a vše pro vás krok po kroku zaznamenat. Na sešití dílů k sobě jsem použila běžnou bílou niť, třeba takovou tu, co s ní vážete bylinky do vývaru nebo přišíváte odpadlé knoflíky, plus běžnou jehlu domácí... :-)
Tip: Pokud toto máte doma (plus výše zmíněnou Perlovku), už nepotřebujete šitíčko, které je součástí sady, při nákupu stačí vybrat variantu "bez šitíčka".
Šila jsem polštář ve vzoru - čtverce (viz foto). Na všechna ta kolečka jsem použila, co bylo doma po ruce - hrnek, malý talířek, menší misku, větší talířek, větší misku, pokličku na hrnec...
1. Začínám v podvečer. Díly (dle návodu) jsem si přišpendlila k sobě, pro jistotu (na stroji v této fázi vůbec nešpendlím). Je 17:30, šiju zadním stehem, 17:50 mám hotovo. 19:13 pokračuji, díly si rozžehlím a sešiju dohromady, 19:49 mám hotovou celou první vrstvu (top). Když započítáte navlékání nití, tak můžeme počítat, že sešít ručně top trvá hodinu.
2. Ve 20:10. Vrstvy si poskládám dle návodu a jdu na prošívání Perlovkou. Začnu prošívat od oka, nedělám si žádnou značku, u toho vzoru je střed jasný. Začátek je trošku kostrbatý, potom už se dostávám do tempa, jde mi to od ruky a začíná mě to bavit... :-) 21:45 mám hotovo a pro dnešek končím. Koukám, že to netrvalo ani dvě hodiny, šest koleček a kol. Pěkný!
3. Další den. Začínám hned ráno v 9:00. Během půlhodinky přišiju na zadní díl i nášivku a za dalších 20 min stihnu zahrnout a přišít i zadní díly polštářku. Můžete klidně i Perlovkou, je to na vás. Bude to ozdobené i zezadu. V 10:00 mám sešpendleno a jdu sešít polštářek dohromady. Zadním stehem, dvojitou nití. Niť si nestříhejte moc dlouhou, ať se vám tolik "necuchá". Hotovo mám zhruba za hodinu a jdu to celé pomalu dokončit. Tato fáze je asi nejnáročnější, musíme to celé "zafixat", aby se polštářek nezačal párat, použijeme tzv. smykovací steh (znáte možná spíš "můstek"). Stejně mi to ale trvalo sotva jednu hodinu. V 11:00 hod mám tedy hotovo. Dám si přestávku, jsem trochu ztuhlá...
Tip: Pokud máte doma tzv. entlovací neboli zubaté nůžky, použijte ty a nemusíte obšívat nic. :-)
4. Ve 13:30 začíná poslední fáze, ozdobné prošití "rámu" polštářku a to je další hodina. 14:20 mám hotovo! Dohromady mi to celé trvalo zhruba 7 hod, přitom ručně patchwork vůbec nešiju...
Ruční šití je ideální pro ty, kdo chtějí mít u šití společnost a nechtějí být někde zašití sami se šicím strojem... ;-) Je i skladné, jen malá hromádka šití, která nikde nezavazí.
Jsem opravdu vděčná, když mi napíšete nebo i voláte zpětnou vazbu, jak se Vám polštářek šil nebo šije. Občas se stane, že voláte nebo píšete, když už máte skoro před koncem a zaseknete se u šití zadního dílu polštářku. Přitom i na zadní stranu polštářku jsem použila to nejjednodušší možné řešení vhodné pro začátečníky. Říká se mu obálkové nebo taky hotelové zapínání. Toto zapínání je vlastně přehyb látky, který je všitý do vnitřní části povlaku. V praxi to znamená, že poté, co oba zadní díly látky z jedné strany obšijete (začistíte), položíte je na přední díly přes sebe, pečlivě sešpendlíte a přišijete k sobě.