Já sama jsem s šitím začala někdy ve 12 letech na domácím šicím stroji. Na šití jsem mohla použít pouze to, co bylo po ruce, třeba stará prostěradla nebo ubrousky. Po prvním "zaškolení už jsem šila sama, metodou pokus - omyl. Po mnoha letech jsem se k šití vrátila. Postavili jsme si chatu a dostala jsem vlastní šicí stroj, o kterém jsem roky jen snila. V euforii jsem šila po nocích na jídelním stole polštářky, závěsy a ubrusy, zkrátka vše, co bylo na zútulnění chaty potřeba. Časem jsem si koupila i vlastní stůl, abych nemusela vše neustále schovávat a postupně si zařizovala šicí koutek, moji Zašívárnu...

Patchwork jsem vždy obdivovala, proto když jsem se dozvěděla, že se bude konat Prague Patchwork Meeting, kde se jednou za rok potkávají všichni milovníci patchworku, vypravila jsem se tam. Na místě mi došlo, co patchwork vlastně všechno obnáší, a jak početná komunita ho miluje. Pořídila jsem si tedy základní vybavení. Nakoupila látky a knihy a začala šít z různých kousků sešívané a prošívané polštářky. Ty postupně zaplnili skoro celý náš dům. A obdarovala jsem snad všechny, kdo měli narozeniny, svátek nebo se jim narodilo miminko nebo komu jsem chtěla udělat radost jen tak. Vždy, když se rozhodnu realizovat některý z mých nových polštářových nápadů, si vzpomenu na to, jak syn Filip kdysi dávno říkal spolužákovi Honzovi: "Víš, ona je moje máma taková zvláštní, ona furt šije nějaké polštáře, my už je máme úplně všude..." :-) 

Sada na šití Instantní Patchwork vznikla právě proto, abyste taky mohli šít a mít radost. Abyste si nemuseli hned kupovat všechny ty složité a drahé pomůcky, pracně vybírat látky, které k sobě ladí, počítat kolik přesně jaké látky budete potřebovat, když vlastně ještě nevíte, zda Vás to bude vůbec bavit. Abyste měli po ruce „něco“ pro případ nouze, když chcete narychlo vyrobit osobní dárek nebo sami sobě pro radost. Abyste si mohli šít v klidu doma ve svém tempu a vyzkoušet si základy této stále moderní techniky. A hlavně, abyste taky mohli zažít tu radost, když se vám to nakonec povede. 

Mých projektem žije od začátku celá moje rodina. Manžel mi dokonce maloval "šicí detaily" do návodu a celkově mě hodně podporuje. I děti to okomentovali po svém... :-) "Mami, máš to teda moc pěkný, to jako jo, ale kdo by si to kupoval, když teď už jsou všichni tak líní, že si to raději koupí hotové..."  (Filip) "Kdo si šije, nezlobí, ale naše máma zlobí, říká táta..."  (Tomáš) :-) Velmi mě těší i podpora širší rodiny, kamarádů a známých - švadlenek i nešvadlenek, kteří  si polštářek nebo sadu koupili anebo se do projektu aktivně zapojili a šití si vyzkoušeli. 

Dnes, pět let od začátku otevření mého e-shopu, když už můj projekt není jen o sadě na šití, můžu s velikou radostí konstatovat, že to celé mělo a stále má smysl. Na závěr bych chtěla moc poděkovat všem zákazníkům a fanouškům, že jsou na této mojí cestě se mnou a že se můžeme vzájemně učit... :-)

- Zuzana Vávrová -

0
 .